Onderzoeken die u kunt steunen

De rol van lichaamsvetten en de ziekte van Alzheimer

Binnen het Maastricht UMC+ wordt al geruime tijd onderzoek gedaan naar hoe bepaalde vetten in ons lichaam invloed hebben op ziektes zoals Alzheimer en dementie. 

Vetten in ons lichaam fungeren niet alleen als bouwstenen en energiebronnen, maar spelen ook een belangrijke rol in onze hersenen. Vetten kunnen verschillen in structuur en samenstelling, met een verschillende betekenis voor onze gezondheid. 

Eerder onderzoek laat zien dat veranderingen in de samenstelling van vetten al in een vroeg stadium voorkomen bij Alzheimer en daarbij kunnen wijzen op beginnende geheugenproblemen. Binnen het Maastricht UMC+ proberen we te achterhalen of het mogelijk is om door deze vetten in het bloed te meten, in een vroeg stadium te kunnen zien welke individuen risico lopen op het ontwikkelen van Alzheimer en/of geheugenproblemen. 

Dit zou heel waardevol kunnen zijn omdat we dan de mogelijkheid hebben vroegtijdig te kunnen ingrijpen met medicatie waarvan we weten dat die de samenstelling van vetten in het lichaam beïnvloedt. 

In eerder onderzoek vergeleken we mensen met en zonder geheugenproblemen om te zien of er verschillen zijn in de hoeveelheid en samenstelling van vetten in hun bloed. We keken ook naar andere, mogelijk belangrijke, factoren, zoals geslacht, leeftijd, leefstijl, en gezondheidsproblemen zoals hartziekten. 

Ons onderzoek heeft als belangrijk resultaat laten zien dat het niveau van specifieke vetten in het bloed al op middelbare leeftijd verandert bij mannen met cognitieve beperkingen. Om te begrijpen hoe de niveaus van deze specifieke, en ook andere, vetten zich over tijd gedragen, en daarbij mogelijk als vroegtijdige bloedtest zou kunnen dienen, is het essentieel om te onderzoeken hoe vetten samenhangen met de ontwikkeling van achteruitgang van geheugen en cognitie over de tijd. 

Dit inzicht zou ons kunnen helpen bij het ontwikkelen van strategieën voor vroegtijdige detectie en farmacologische interventie, wat natuurlijk cruciaal is voor het effectief aanpakken van ziektes zoals Alzheimer. Samengevat is het doel van ons onderzoek tweeledig: 

Ten eerste willen we meer leren over hoe Alzheimer en geheugenproblemen ontstaan door te kijken naar de rol van vetten in het bloed. 

Ten tweede hopen we manieren te vinden om deze ziektes vroeg te herkennen door eenvoudige bloedtesten te ontwikkelen. Dit zou ons kunnen helpen om in de toekomst behandelingen te bieden die de ziekte kunnen vertragen, of zelfs te voorkomen. 

Pilar Martinez Martinez (M.P.) Professor in Neuroinflammation of Neuropsychiatric disorders 
Member of the Maastricht UMC+ Research Committee (WMUMC+) Track coordinator Master Biomedical Sciences Pathophysiology and Inflammation

Sluit de enquête
Geef uw mening over de website, of vertel ons hoe wij onze website kunnen verbeteren.
De volgende links voor privacy en servicevoorwaarden behoren tot de reCAPTCHA-plugin van Google.